Rayaniko

توسط: | نظر ها: 0 | زمان انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۵

آموزش فریم ورک Symfony - قسمت سوم - تشریح فلدر های symfony

خوب در جلسه قبل در مورد دو فایل composer.json و composer.phar صحبت کردیم و گفتیم چه مواقعی از آن استفاده می شود و به چه صورت نصب می شوند.

در این جلسه قصد داریم تا فلدر های فریم ورک symfony رو تشریح کنیم.

1. فلدر app

app مخفف کلمه application هست.تمامی کانفیگ ها ، routing ها ، فایل های کش cache ، فایل های log در این فلدر قرار دارند و وظیفه تنظیمات نرم افزاری که داریم می نوسیم رو بر عهده داره.

۱.۲ فلدر config

فلدر config شامل سه فایل مهم به اسم های config.yml , parameters.yml , routing.yml 7, appKernel.phpمی باشد

  • فایل config.yml وظیفه نگهداری تنظیمات هر باندل را بر عهده دارد یعنی تمامی باندل هایی که نصب می کنیم باید در این قسمت تنظیمات مورد نیازشون رو قرار بدیم
  • فایل parameters.yml وظفه نگهداری تنظیمات مربوط به اتصال به database و mailer سیمفونی رو به عهده داره
  • فایل routing.yml وظیفه فعال سازی ادرس دهی های هر باندل رو به عهده دارد
  • فایل appKernel.php وظیفه فعال سازی باندل های هر نرم افزار را بر عهده دارد

1.3 فلدر Resources

فلدر resource هم مانند فلدر config درون فلدر app قرار دارد. این فلدر شامل html اصلی سایت ما می باشد ( البته الزامی نیست که در این فلدر قرار بگیرد ) همچنین قابل ذکر است برخی زمان ها ما یک سری باندل نصب می کنیم که این باندل ها شامل view هستن و می خواهیم ظاهر این باندل های رو تغییر بدیم در چنین مواقعی فایل view مربوط به باندل رو در فلدر resource قرار می دهیم میدونم شاید این جملات براتون مقداری گنگ و نامفهوم باشه ولی در جلسات آتی و همچنین فیلم های آموزشی که در آینده در سایت قرار می گیرد به صورت کامل این مفاهیم رو برای شما جا میندازه.

2. فلدر src

بیشترین قسمتی که ما (برنامه نویس) باهاش کار داریم و داخلش کد نویسی انجام میدیم فلدر src می باشد. ما برای شروع کد نویسی باید بیایم ابتدا یک باندل بسازیم پس از ساخت باندل ، تمامی فایل های مورد نیاز ما برای کد نویسی در فلدر src قرار می گیره تمامی فایل ها شامل فایل مربوط به قسمت Controller ، فایل های مربوط به ظاهر View و فایل های مربوط به دیتابیس Model ، می باشد.

3. فلدر vendor

تمامی باندل های که ما نصب می کنیم در فلدر vendor قرار می گیرد تاکئید می کنم تمامی باندل bundle هایی که نصب می کنیم چون یک سری باندل هارو خودمون می سازیم باندل های که خودمون می سازیم داخل فلدر src قرار می گیرد.

4. فلدر web

فلدر web شامل فایل های css , javascript , image های ما هستش و همچنین شامل دو فایل مهم app.php , app_dev.php نیز می باشد

داخل فلدر وب یک فلدر دیگری به نام bundle وجود داره ما شاید در یک سایت بخوایم مثلا سه تا باندل بسازیم که هر کدوم شامل css , js , img هستش برای همین در فلدر web یک فلدری به اسم bundles در نظر گرفته شده و زمانی که شما یک باندل رو می سازید با اسم همان باندل در داخل فلدر bundles یک فلدری ایجاد می شود و css , js , img های اون باندل قرار می گیرد.

اگر بخوام به صورت خیلی ساده توضیح بدم فایل app.php همون فایل index.php می باشد که وقتی ما ادرس سایت رو وارد می کنیم به عنوان اولین فایل شروع به اجرا شدن می کند.

تفاوت فایل app.php و app_dev.php در بحث کش کردن و دیباگ debug کردن سایت می باشد. به عنوان مثال آدرس یک سایت رو نظر بگیریم مثلا rayaniko.com زمانی که شما این ادرس رو در url بروزر خود وارد می کنید اولین فایلی که اجرا می شود فایل app.php می باشد و زمانی که شما ادرس سایت رو به صورت rayaniko.com/app_dev.php وارد می کنید اولین فایلی که اجرا می شود فایل app_dev.php می باشد. سیمفونی اومده دو تا حالت در نظر گرفته یه حالت prod یه حال dev حالت prod همان حالتی هست که کاربران سایت ما میان و سایت رو مشاهده می کنند و حالت dev مخصوص برنامه نویس سایت می باشد تا بتونه مشکلات رو ببینه و اون هارو برطرف کنه. با تمامی صحبت هایی که کردم می توان نتیجه گرفت در تنظیمات وب سرور (وب سرورهایی مانند apache , nginx ) شما زمانی که می خواهید ادرس دهی کنید باید در آدرس دهی به فلدر web و فایل app.php داخل آن اشاره کنید.

در جلسه بعد می خواهیم توضیح بدیم bundle چیه و چطوری باید بک باندل بسازیم.

 

برای اطلاع از هزینه کلاس های خصوصی با شماره همراه زیر تماس حاصل فرمائید:

09198608508 - مجید صفایی

اموزش فریم ورک symfony , آموزش فریم ورک symfony

مشاهده جلسات قبل از طریق لینک های زیر

رایانیکو راهی نو اندیشه ای نیکو

پسندیدم

0

برای ارسال نظر لطفا وارد شوید